Frymëzohu

Shënime

Shtetet

Forum

Top

Berlin

Çfarë mund të shohim në Berlin?

Kryeqyteti i Gjermanisë është një qytet që është plagosur, shkatërruar, rindërtuar dhe është bërë protagonist i historisë së Evropës dhe botës së 60 viteve të fundit. Gjithashtu i njohur për murin që e ndau atë në dy pjesë, që nga periudha e pasluftës deri në 1989, Berlini ka qenë në gjendje të rivlerësojë dhe rizbulojë thesaret e tij në historinë e njerëzimit, të fshehur nga kjo periudhë e errët. Sot, Berlini njihet edhe si një nga kryeqytetet e muzikës elektronike, dizajnit dhe modës.

Është një qytet i mbushur me energji, një qendër eksperimentimi për artin, modën, muzikën dhe dizajnin. Një destinacion i ri, hipster, kundër trendit, një alternativë. Djepi i klubeve, diskotave, muzeve, festivaleve avangarde. Shëtisni nëpër rrugët e tij të qeta, lëreni veten të magjepsur nga Alexanderplatz, vizitoni pjesën e Murit të Berlinit. Transporti është efikas, qyteti është i sigurt dhe çmimet për të ngrënë dhe pirë nuk janë të ekzagjeruara.

Udhëtimi ynë ka qënë tetor 2014. Fluturimi me easy jet nga Milano. Qendrimi 4 ditë.

Çfarë mund të shohim në Berlin

Reichstag
Muri i Berlinit
Checkpoint Charlie
Porta e Brandenburgut
Pergamonmuseum
Duomot
Përkujtimorja e Holokaustit
Alexanderplatz dhe TV Tower
Tiergarten

“Katedralia e Berlinit”

“Porta Brandenburg”

Kosto e udhëtimit

Akomodimi – Personalisht zgjodhëm një hotel modest 3 yje nëpërmjet booking.com. Qyteti I Berlinit ofron shumë zgjidhje për apartamente, hotele, b&b, hostele, etj. Booking si dhe airbnb ofrojnë zgjidhjet më të mira për të gjitha buxhetet.

Ushqimi -Gjermania ofron shumë gatime të shijshme! Le të fillojmë duke thënë se kuzhina gjermane ndryshon shumë sipas rajonit, secila ka karakteristikat e veta gastronomike: Për shembull, në veri, që kap pjesën e Detit të Veriut dhe Baltikun, kuzhina fokusohet kryesisht në pjata me bazë peshkun, ndërsa në jug  janë kryesisht me bazë mishin, sidomos derrin, pjata tipike është është kërciri i derrit dhe lakër (Eisbein mit Sauerkraut), salcice të shoqëruara me patate, mustardë ose lakër turshi, shkurtimet dhe salcicet shumë të famshme. Në të vërtetë në çdo cep të qytetit do të gjeni kioska apo vende që përgatisin tradicionalen Curryërust një ëurstel me aromë të cilën berlinezet i pëlqejnë shumë. Dhe së fundi Schnitzel os emë mirë mish I skuqur në gjalp dhe e shoqëruar zakonisht nga Spätzle, janë gnocchi ose patate të holla. Shoqëroni ushqimin me birrë të shkëlqyer artizanale, mos harroni se gjermanët janë prodhuesit më të mëdhenj.

Transporti -Berlini ka një rrjet shumë efikas të transportit publik (BVG), i cili ju lejon të arrini lehtësisht çdo pikë të qytetit. Transporti urban është i ndarë në tri zona: A që përfshin qendrën e qytetit, B zona në kufi të qytetit, C përfshin zonat hiterland të Berlinit dhe aeroportet. Në varësi të nevojave tuaja, është e mundur të blini bileta për një udhëtim të vetëm ose për 4 orë apo javore.

Sugjerime kosto ditore – 50-60 EUR / DITA (Shënim: Duke pasur parasysh që në gjermani kushton më pak birra se sa uji atëherë kini parasysh që Belini ofron për të gjitha xhepat. Personalisht nuk kam shpenzuar shumë. Çdo vlerë është në bazë të pushimeve që gjithesecili kërkon të bëjë !)

Këshilla

1
Fluturimi Momentalisht nuk ekzistojnë fluturime direkte nga Shqipëria për në Berlin. Oferta më e mirë mbetet fluturimi me ndërrim nga Italia. Biletën nëse e bëni kohë më parë e gjeni edhe 150 euro vajtje-ardhje.
2
Berlin Welcome Card Nëpërmjet website Musement mund të zgjidhni kartën tuaj sipas nevojave; 48-72 orë ose 4-5-6 ditë. Ofron udhëtimin në mjetet publike si dhe skonto në aktraksionet kryesore dhe ndonjë restorant.
3
Moti Periudha më e mirë për të vizituar Berlinin është në pranverë dhe midis shtatorit dhe tetorit. Në këtë periudhë nuk është shumë ftohtë, temperaturat nuk janë as shumë të larta dhe nuk bie shi.
4
Guidë turisitike Nuk është e nevojshme një guidë turisitke për të vizituar qytetin. Mjafton një guidë e shkarkuar nga interneti ose edhe aktraksionet e shkruara në ketë artikull, një hart offline dhe jeni gati për të eksploruar Belinin pa shpenzuar shumë.

My Must Have Guides For Traveling

Everything you neeed to know about traveling.

Sale
Buy for 24.00
New o
Buy for 27.00
o
Buy for 28.00
o
Buy for 29.00

Çfarë mund të shohim në Berlin?

Reichstag

Një nga simbolet e qytetit dhe një destinacion i domosdoshëm, kjo ndërtesë kujton rënien e nazizmit. Parlamenti gjerman është i vendosur në Reichstag, si pothuajse të gjitha monumentet dhe pallatet e Berlinit, ruan dëshmitë e Luftës së Dytë Botërore. Pikërisht në një nga dritaret e kësaj ndërtese, në vitin 1918, u shpall edhe lindja e Republikës Gjermane. Ndërtesa u shkatërrua pothuajse plotësisht nga një zjarr në vitin 1933 dhe gjatë luftës u përdor gjithashtu si një klinikë për lindjet. Pas rënies së Murit, pikërisht në 2 tetor 1990, u krye ceremonia zyrtare e Gjermanisë së ribashkuar.

Muri i Berlinit

Më 9 nëntor 1989 u shkatërrua Muri famëkeq që ndau qytetin e Berlinit. Kjo nuk ishte vetëm një fakt material, por edhe ideologjik dhe politik,  për ndarjen për 18 vjet, jo vetëm në Berlin por në të gjithë Gjermaninë. Muri shtrihet për 170 km dhe është 10 metra i lartë.  Ndau pjesën e qytetit në atë amerikan dhe atë sovjetik. Ishte e pamundur të kalohej kufiri, siç dëshmohet nga qindra vdekje që kanë tentuar më kot. Deri më sot, vetëm 1 km mbetet e paprekur në qytet. Në vitin 1990, për të festuar ribashkimin e Gjermanisë, dhjetëra artistë zbukuruan Murin me murale dhe vepra arti, të cilat më vonë u bënë të njohura në mbarë botën.

 

Checkpoint Charlie

Është një rikonstruksion thjesht turistik i vendit të vërtetë të kalimit që lejonte të lëvizte nga Berlini Lindor në Berlinin Perëndimor dhe anasjelltas. Pika e vërtetë e kontrollit ishte e blinduar dhe e kontrolluar nga ushtria amerikane, e vendosur në mes Friedrichstraße dhe Zimmerstraße. Sapo Muri  u shkatërrua, Checkpoint Charlie u çmontua, por turistët mund të bëjnë fotografi përkrah një ushtari (të rremë) sovjetik ose amerikan.

Checkpoint Charlie

Muri i Berlinit

Porta e Brandenburgut

Një simbol tjetër i Berlinit është Porta e famshme e Brandenburgut, emblemë e ndarjes së dy Gjermanive në epokën e Luftës së Ftohtë. Pasi që Muri të rrëzohet, në vend të kësaj u ndërtua  imazhi i kombit të unitetit të ri. Ajo u projektua nga Carl Gotthard Langhans në 1791, është një ndërtesë neoklasike dhe përbëhet nga dymbëdhjetë kolona të kapërcyer nga Quadriga e famshme nga Johann Gottfried Schadoë.

 

Ishulli i Muzeut – Pergamonmuseum

Nga Porta e Brandenburgut një rrugë e gjatë të shpie në të ashtuquajturën Ishulli i Muzeut të Berlinit, një vend i trashëgimisë së UNESCO-s. Ka 5 muze të përqendruara në këtë ishull lumor, ne ju rekomandojmë që të mos humbisni Pergamonmuseum.
Është një ndërtesë imponuese që ruan dëshmitë e epokave të ndryshme historike, nga Perandoria Romake në Greqinë e Lashtë, nga Lindja e Mesme deri te pjesët e dedikuara për Azinë e Lashtë dhe Artin Islamik.

 

Duomo

Ndodhet në një distancë të shkurtër nga Muzeu i Ishullit dhe daton në 1904, rezultat i një ristrukturimi të porositur nga perandori Uilliam II. Katedralja e tanishme pasqyron në mënyrë adekuate madhështinë e fesë luterane, por edhe prestigjin e dinastisë mbretërore. Ndërtesa është 114 metra e gjatë, 73 metra e gjerë dhe 116 e lartë. Në krye të saj gjendet një kupolë e madhe prej bakri e zbukuruar brenda me piktura që përshkruajnë skena nga Dhiata e Re dhe periudha e Reformimit. Është gjithashtu e mundur të arrish në krye të kupolës përgjatë 270 shkallëve: nga këtu ju mund të admironi të gjithë qytetin. Natyrisht, kjo ndërtesë gjithashtu pësoi dëme të konsiderueshme gjatë Luftës së Dytë Botërore: bombardimet shkatërruan një pjesë të çatisë, e cila u rivendos përfundimisht vetëm në vitin 1975. Brenda saj vizitorët mund të vlerësojnë altarin e lartë, një imponues Organ Sauer 7,000 kane dhe Crypt Hohenzollern.

 

Përkujtimorja e Holokaustit

Historia e qytetit është e lidhur me ngjarjet e njohura trishtuese të Luftës së Dytë Botërore dhe të Nazizmit. Kjo është arsyeja pse, në qendër, qëndron ky kujtim kushtuar hebrenjve evropianë, të cilët ishin viktima të Holokaustit. Zona është e mbuluar me 2711 blloqe betoni me lartësi të ndryshme, nga 20 cm deri në gati 5 m. Rezultati është një strukturë labirintike, e ngushtë dhe pothuajse irrituese për ata që ecin nëpër të. Ekziston edhe një ekspozitë e përhershme që synon të pasqyrojë disa tregime të familjeve hebreje.

 

Alexanderplatz dhe TV Tower

Është sheshi më i famshëm dhe më popullor, si nga berlinistët dhe vizitorët. Sheshi në vetvete nuk mund të thuhet të jetë një shembull i arkitekturës së mrekullueshme, është vërtet i çrregullt dhe i furishëm. Është gjithashtu një kryqëzim i rëndësishëm për trafikun e qytetit: në të vërtetë, 20 autobusë dhe linja të tramvajit kalojnë këtu. Prania e TV Tower, 365 metra e lartë dhe e vizitueshme deri në 200 metra lartësi, është struktura më e lartë në Evropën Perëndimore.

Përkujtimoria e Holokausit

Parku Tiergarten

Tiergarten

Ashtu si të gjitha qytetet e mëdha, Berlini gjithashtu ka parkun e tij të madh urban, ideale për momente relaksuese në ajër të hapur. Tiergarten mbulon 210 hektarë dhe përfshin shtigjet, liqenet dhe livadhet e mëdha, të populluara edhe nga lloje të ndryshme të kafshëve dhe bimëve. Banorët e Berlinit  e përdorin atë për vrapim dhe për të kaluar pushimin e drekës.

 

Hamburger Bahnhof

Është një ish stacion treni që shndërrohet në një muze që strehon kryevepra bashkëkohore të artit. Këtu ka shumë vepra nga Andy Warhol dhe Roy Lichtenstein, por gjithashtu nga Keith Haring, Anselm Kiefer dhe shumë të tjerë.

0