Frymëzohu

Shënime

Shtetet

Forum

Top

Moske

Çfarë mund të shohim 3 ditë në Moskë

Cfarë mund të shohim për vetëm 3 ditë në Moskë? Në fakt do të duhen muaj për të njohur mirë një qytet si Moska. Në këtë artikull do të shkruaj eksperiencën personale ne Rusi. Nëse vendosni të udhëtoni pa praninë e një axhensie turistike ku edh ekurseni para këtu do të gjeni një guidë të vlefshme. për të vizituar aktraksionet më kryesore në këtë qytet.

Nga Shën Pjetërburg në Moskë udhëtuam me avion, rruga zgjat pothuajse 1.30 min dhe bileta kushtoj 80 euro. Në Moskë janë dy aeroporte Mosca-Domodedovo i cili është për fluturimet ndërkombëtare është 45 km larg nga qendra. Ndërsa Vnukovo është aeroporti për fluturimet e brendshme, është larg 30 km nga qyteti. Të dy aereportet janë të lidhur me linjën Aeroexpress, treni ekspres I cili për 40 min ju lidh me qytetin.

Çfarë mund të shihni

Sheshi i Kuq
Kremlini
Mauzoleumi i Leninit
Bazilika e Shën Vasilit
Katedralja e Krishtit Shpëtimtar
Teatri Bolshoi
Udhëtim me metro
Banja e Sandunit
Gorky Park

“Kremlini dhe Shën Basil”

“Sheshi i Kuq”

Kostot

Akomodimi – Hotelet nuk janë shumë të lira por nëpërmjet booking dhe po të prenotoni kohë përpara udhëtimit mund të gjeni hotele 3-4 yje 60-70 euro nata për dy persona.

Ushqimi – Ushqimi është i mirë. Peshku afumikato, pica, kuzhina e huaj, në këtë qytet rus do të gjeni nga të gjitha shijet. Kuzhina ruse ofron shumëllojshëri pjatash sidomos peshkun dhe janë vërtetë shumë të shijshme.

Transporti – Metro është shumë komode dhe çmimi është mjaft i lirë, 60 cent një ushëtim. Alternativa tjetër është përdorimi i Yandex.Taxi që është afërsisht si uber dhe kushton 3-4 euro për spostime të shkurtra në qytet.

Sugjerime ditore – 25-30 EURO/DITA. Duke hequr udhëtimiin dhe hotelet jeta në Shën Pjetërburg kushton pak. Mund të hani edhe me 10 euro. Hyrjet në Kisha, muze, kushtojnë vërtëtë pak. (Shënim: Kjo është një shumë ditore duke përfshirë spostimet, muze, ngrënien. Gjithmonë vlera ndryshon në bazë të stilit të pushimeve që gjithsecili kërkon të bëjë.)

Këshilla

1
Yandex.taxi Aplikacioni është si uber kushton shumë pak dhe është shërbimi perfekt për kë dëshiron të spostohet në autonomi të plotë.
2
Moti Periudha më e mirë e vitit për të vizituar qytetin është nga prilli deri në shtator. Nga fundi i prillit deri në mes të korrikut janë netët e bardha, othuajse dielli nuk perëndon kurrë. Temperaturat jane 27-30 gradë.
3
Interneti Interneti është gjithandej. Çdo lokal ju orfon wi-fi free. Nuk ju nevojitet një skedë telefonike.
4
Rusët nuk flasin anglisht Vështirë të gjeni njerëz të cilët dinë dy fjalë anglisht. Si. Edhe senjalistika apo çdo gjë tjetër është e shkruar ekskluzivisht rusisht. Shkarkoni një aplikacion traslate offline do t’ju nevojitet.

My Must Have Guides For Traveling

Everything you neeed to know about traveling.

Sale
Buy for 24.00
New o
Buy for 27.00
o
Buy for 28.00
o
Buy for 29.00

Çfarë mund të shohim në Moskë

Një itinerar i përafërt për tre ditë mund të jetë ky:

Dita 1: Sheshi i Kuq, Kremlini, Mauzoleumi i Leninit, Bazilika e Shën Vasilit, Departamentet e GUM-it

Dita 2: Katedralja e Krishtit Shpëtimtar, Red October, Galeria e Re Tretyakov, Gorky Park, udhëtim në metro

Dita 3: Tregu i Izmailovskit, Teatri Bolshoi, Banja e Sandunit, Kitaj Gorod

I grupova atraksionet bazuar në afërsinë e tyre gjeografike. Gjithsesi është e qartë që të gjitha janë subjektive…

Dita e parë

Sheshi i kuq

Sapo mbërrin në Moskë dëshira e parë është ajo për të shkuaar drejt sheshit të kuq për të verifikuar në një farë mënyre atë që shkruhet dhe shihet në Të gjitha fotografite. Prandaj pikërisht nga këtu unë sugjeroj që të filloni zbulimin e këtij qyteti. Përveç kësaj, shumë nga atraksionet mq të mëdha në Moskë gravitojnë rreth sheshit më të famshëm të Rusisë: Kremlinin, Mauzoleun e Leninit dhe Bazilika e Shën Vasilit. Për fat të keq, duke qenë sheshi kryesor i qytetit, shpesh është i zënë pjesërisht nga instalimet e përkohshme për festivale ose ngjarje të ndryshme. Në kohën e Krishtlindjeve vendosin gjithmonë një pistë patinazhi në akull, i cili ndihmon për ta bërë atmosferën edhe më magjike. Në internet lexohen shpesh që ka shumë rradhë për të hyrë në Kremlin dhe për të vizituar Mauzoleun e Leninit, personalisht nuk ndenjëm në radhë më shumë see 15 min.

Fotilla Radisson Royal

Grataçelat nga anija”

Kremlini

Nëse dëgjojmë emrin e Kremlinit, menjëherë mendojmë për Moskën, është mirë të dihet se termi “kremlin” i referohet kompleksit të ndërtesave që ndodhen brenda një kështjelle që i përkasin qyteteve ruse të epokës mesjetare. Pra, jo vetëm që Moska ka një Kremlin, por padyshim ky në Moskë është më i njohuri dhe i vizituar nga turistët. Dhe, përveç që është shtëpia e institucioneve të qeverisë kombëtare të vendit, është edhe një nga atraksionet më të rëndësishme në Moskë dhe në të gjithë Rusinë.

Kompleksi përbëhet nga ndërtesa të shumta, duke përfshirë kisha, muze dhe pallate brenda kalasë së fortifikuar, mund të vizitohet eksluzivisht duke blerë një biletë.

Gneneral admission (500 rubla) është lloji më i lirë i biletave. Jep të drejtën për të kaluar pragun e kështjellës dhe për të vizituar brenda kishat që shohin nga Sobornaya Ploshchad (Sheshi i Katedraleve). Fasada të bardha, kupola të arta dhe brenda të dekoruara në mënyrë perfekte dhe të bukur: këto janë karakteristikat e kishave që duken nga sheshi qendror i kompleksit. Përveç tre katedraleve (të Dormitionit, të Archangel Michael dhe të Anglosoni), me të njëjtën biletë është e mundur të vizitoni Kishën e Depozitimit të  Virgjinjës Robe, gjithmonë me pamje nga sheshi.

Ndërsa Kulla e madhe e ziles e Ivanit i cili thuhet se shënon qendrën ekzakte të Moskës, muund të vizitohet me një biletë shtesë. Nuk është e përfshirë ne General admission.  Nëse dëshironi ta shihni më shumë se kaq sa përmenda më lart, keni nevojë për më shumë para dhe natyrisht më shumë kohë. Thuhet se ndërtesa e armatimeve është shumë e bukur dhe absolutisht me vlerë për t’u vizituar, ne nuk e vizituam.

Sidoqoftë, sipas mendimit tim modest, edhe vetëm vizita e 4 kishave do t’ju lë pa fjalë: përtej bukurisë së sheshit në të cilin ata ngrihen, dekorimet shumë të pasura brenda jane me te vertete dicka e bukur dhe që nuk e kam parë askund, pothuajse e veshtire per tu shpjeguar (dhe nuk kam as mbeshtetjen fotografike, sepse eshte e ndaluar qe te bësh foto).

Çfarëdo bilete që vendosni të blini, duhet së pari të shkoni në zyrën e biletave në afërsi të Kopshtit të Aleksandrit, është shumë e thjeshtë për t’a gjetur. Oraret janë prej orës 9:30 deri në orën 16 çdo ditë përveç të enjtes. Hyrja në Kremlin është e mundshme nga ora 10 deri në orën 17, përveç të enjtes, që është dita e mbylljes. Ju këshilloj që të mos qëndroni shumë në radhë të shkoni herët për të blerë biletat për t’u siguruar që të hyni në Kremlin menjëherë pas hapjes në orën 10. Siç mund të imagjinohet, pas një kohe të caktuar mbërrijnë edhe shumë grupe gjë që shtojnë kohën e pritjes. Nga ana tjetër, nëse preferoni mund të blini biletat online këtu.

Metro Moskë

Metro Moskë”

Mauzoleun e Leninit

Një nga gjërat që nuk duhet të humbisni në Moskë është një vizitë e shpejtë në mauzoleun e Vladimir Ilyich Ulyanov, emri artit Lenin, shpikësit të marksizmit-leninizmit. Një vend shumë surreal i përbërë nga një kub mermeri i zi i cili gjendet në njërën anë të Sheshit të Kuq. Në të ekspozohet trupi i balsamuar më i famshëm në botë, dhe ruhet në një gjendje të mahnitshme: më shumë se i vdekur, duket sikur fle. Brenda është e ndaluar të flasësh qofte edhe një fjalë.

Mauzoleumi është i hapur çdo ditë nga ora 10 deri në orën 13, përveç të hënave dhe të premteve, hyrja është falas.

 

Katedralja e Shën Basilit

Katedralja e Shën Basilit në Moskë, e vendosur në Sheshin e Kuq, është një vizitë must në kryeqytetin rus. Hyrja kushton vetëm 500 rubla (falas për fëmijët dhe adoleshentët deri në 16 vjeç).

Katedralja e Shën Basilit (e njohur edhe si Katedralja e Ndërmjetësimit të Nënës së Jezusit në hendek) është një kishë ortodokse e vendosur në Sheshin e Kuq në Moskë dhe është simboli ose më mirë ikona e qytetit.

Është e nevojshme që të vizitohen brenda dhe jashtë, duke pasur parasysh se stili i tij arkitektonik është unik. Në vitin 1990 u deklarua, së bashku me Kremlinin, një Trashëgimi Botërore e UNESKO-s.

 

Vini re se Katedralja e Shën Vasilit nuk është katedralja kryesore në Moskë, as nuk është selia e Patriarkut Ortodoks të Moskës. Këto nderime i përkasin Katedrales së Krishtit Shpëtimtar.

 

Shumë njerëz e ngatërrojnë këtë katedrale me Kremlinin e Moskës, pasi ato shtrihen krah për krah, por në realitet ata nuk kanë të bëjnë aspak me njëri-tjetrin. Vizita në këtë katedrale plotësohet nga atraksione të tjera turistike të vendosura edhe në Sheshin e Kuq si Kremlini, Mauzoleumi i Leninit ose Departamentet e GUM.

Nga jashtë katedrales ju mund të admirojnë kupolat e saj të bukura, të ndryshme nga njëra-tjetra, të karakterizuara nga ngjyra të ndritshme dhe forma të rrumbullakosura. Përballë kishës, në një kopsht, gjejmë një statujë prej bronzi për nder të Dimitri Pozharskit dhe Kuzma Minin, të cilët grumbulluan vullnetarë për ushtrinë që luftoi kundër pushtuesve polakë gjatë Periudhës së Turbos (ndërmjet viteve 1598 dhe 1613).

Brenda, kisha është më të vogël se katedralet e tjera, mund të vizitohen nëntë kapelat e saj dhe kulla e ziles.

Një darkë e thjeshtë

Darka dietike :)”

Gum

Dyqanet më të famshme të Rusisë janë pranë sheshit të Kuq dhe përballë me Kremlinin. Aty gjenden markat më të mëdha të modës (kryesisht italiane) në një mënyrë mjaft të rregullt.

 

Dita e dytë

Katedralia e Krisht Shpëtimtar

E vendosur në bregun e lumit Moskva jo shumë larg Kremlinit, Katedralja e Shpëtimtarit të Krishtit, me majën e saj të artë, mund të shihet nga nga larg, gjithashtu sepse është kisha më e lartë ortodokse në botë (103 metra e lartë, për shumë kohë ishte ndërtesa më e lartë në Moskë). Ajo që ne shohim sot nuk është kisha origjinale. Në 1931 Stalin pothuajse  e shkaterroi atë me idenë një pallat sovjetik  të lartë 300 m dhe do të dominonte një statujë ë Leninit e lartë 100 m. Megjithatë projekti ambiecioz sovietik nuk u realizua asnjëherë. Kryebashkiaku i Moskës Jurij Luzhkov në vitin 1997 arriti të përfundonte në kohë rikostruksionin për përvjetorin e 850 të Moskës.

 

Galleria. Tretyakov

Një nga institucionet më të rëndësishme dedikuar artit rus të shekullit të 20-të. Kryeveprat e artistëve të kalibrit si Vasilij Kandinskit janë ekspozuar këtu. Galeria e Re Tretyakov ndodhet jo shumë larg Parkut Gorky (adresa: ul Krymsky val 10) dhe nuk duhet të ngatërrohet me Galerinë “origjinale” Tretyakov, e cila është një lloj dege. Nëse keni kohë, vizitoni të dyja (Galeria Tretyakov “origjinale” krenohet me koleksionin më të bukur të ikonave ruse në botë).

E hëna është dita pushim, të gjitha ditët e tjera është e hapur nga ora 10:00 dhe mbyll në orën 18:00 të martën dhe të mërkurën, ndërsa ditët e tjera të javës mbyll në orën 21:00.

 

Gorky Park

I follow the Moskva, Down to Gorky Park, Listening to the wind of change

kështu fillon kënga e famshme e Skorpions që, për ta kompozuar, gjetën frymëzimin nga vizita e tyre në Moskë më 1989. Dhe në të vërtetë ka disa referenca nga moska në tekst, përfshirë Gorky Park, ndoshta parku më i famshëm i qytetit. Gorky Park është një zonë e madhe plot gjelbërim, vend ideal për të kaluar pak kohë në relaksim të plotë.

 

Një xhiro me metro

Përveç që është mënyra më e shpejtë dhe më e lirë për të udhëtuar nëpër qytet, Metroja e Moskës është një tërheqje e vërtetë turistike dhe në pothuajse të gjitha stacionet ekzistojnë shembuj të artit të realizmit socialist. Ju mund të bëni një udhëtim të pavarur të stacioneve më reprezentative të metrosë në Moskë: personalisht përfunduam të gjithë linjën kafe nr 5 ku pothuajse të gjitha stacionet janë nje vepër arti.

Katedralja Saint Basil

Pamje nga barka”

 

Dita e tretë

Izmailovsky Market

Vendi më i përshtatshëm për të blerë një matrioska apo suvenire të tjera nga Nëna e Madhe Rusi. Ambjenti është mjaft dekadent: tezgat janë brenda një kompleksi që duket si një fushë shesh lojrash e braktisur. Mund të diskutoni për çmimet, por zakonisht bëjnë shumë pak ulje. Nësemundeni mos shkoni të. Hënën, ka shumë pak tezga se zakonisht dhe si pasojë është më pak piktoresk.

 

Teatri Bolshoi

Një nga tempujt më të famshëm dhe fisnikë të baletit klasik botëror teatri është një vizitë must. Yjet e vallëzimit kanë ardhur nga këtu dhe nëse nuk keni kohë ose para për të parë një shfaqje (ju sugjeroi të prenotoni biletat në kohë nga webiste këtu), organizoni të paktën për të marrë pjesë në një turne me guidë gjatë ditës. Ato në anglisht zhvillohen të hënën, të mërkurën dhe të premten, fillojnë në orën 11:15 dhe kushtojnë 1300 rubla.

 

Banjot e Sandunit

Banja më e vjetër dhe më prestigjoze në Moskë përfaqëson një përvojë që nuk duhet humbur, edhe pse nuk është shumë ekonomike. Por premtoi që do të dilni plotësisht të rigjeneruar.

Çmimi për një “cikël” prej tre orësh, luhatet rreth 1800/2000 rubla dhe ndryshon sipas klasës (ka dy për gratë dhe tre për meshkujt). Me çmimin e hyrjes mund të shtoni shpenzime të tjera për trajtime të ndryshme, të cilat duke zgjedhur një paketë edhe mund t’ja vlejë. Një ditë në javë, banja mbyllet për pastrim (kontrolloni këtu).

Për të shijuar plotësisht përvojën:

Mos shkoni vetëm, por të shoqëruar, që të bisedoni midis një sauna dhe një trajtimi (shënim shkoni me një person të të njëjtit seks, përndryshe ju do të ndaheni “se sbën”).

– Sillni dy peshqira (një të shtriheni në saunë dhe një të thatë kur të dilni) dhe ndoshta një e tretë për të mbrojtur flokët tuaj. Nëse nuk keni mundësi atëherë mund ti merrni me qira.

 

Kitaj Gorod

Këtu janë një sërë rrugicash të ngushta në lindje të Sheshit të Kuq rrethuar nga mure mesjetare, mure që kryesisht janë rindërtuar. Kitaj Gorod përfaqëson një nga vendbanimet më të vjetra në qytet dhe, megjithëse ka shumë pak kineze, përkthimi i tij fjalë për fjalë në të vërtetë do të thotë Chinatoën. Këtu historikisht pothuajse ekskluzivisht deri në shekullin e 16 jetonin tregtarët dhe artizanët. Një vend i mirë për të bërë një shëtitje larg nga zhurmat dhe dyndja me turistë të Sheshit të Kuq. Jo se këtu nuk ka turistë, por shumë më pak se gjetkë!

Mundësisht, gjatë qëndrimit tuaj në Moskë, shkoni për darkë një mbrëmje në Café Pushkin: ushqim i rafinuar në një mjedis unik. Një përvojë pak e shtrenjtë, por që ja vlen ta provoni!

1