Top

Dëshironi të shijoni një cocteil në një shpellë, në katin e 118-të të një hoteli, në një kasolle apo në një llambadar?  kënaqësia për te shijuar një koktej tashmë është kthyer në një përvojë për të zbuluar vende dhe peizazhe të reja.

Northern Lights Bar ndodhet rreth një orë nga Reykjavík, Islanda, dhe ndodhet brenda hotelit ION Luxury Adventure në një strukturë xhami, duke ju lejuar të relaksoheni duke pirë një pije dhe duke admiruar një spektakël të natyrës, northen lights, apo dritat e veriut. Northen Lights ofron cilësi simbol i kujdesit të madh të përbërësve dhe rritjes së produkteve në vend, siç janë likeret që prodhohen nga shumë fabrika të vogla birre artizanale islandezë ose një koktej i përgatitur me gin islandez.

Të shijosh një koktej në -7 ° C nuk është kaq çudi. Hapur në vitin 2002, Ice i Stokholmit është bar i parë i bërë tërësisht me akull, ju mund të përjetoni një përvojë magjike në kontakt me botën Arktike.

Nese vendosni mos pini alkol, mos pini duhan dhe mos beni dashuri, nuk eshte se jetoni me gjate thjesht ju duket jeta . me e gjate.

Clement Freud

Si arredimi ashtu edhe gotat, gjithçka është e përbërë nga akulli i lumit Torne. Rreptësisht “in the rocks”, koktejet mbajnë traditën e bartending, të tilla si Hydropoëer (Vodka, Bloody Mary dhe Tabasco) ose Crystal Clear (Gin, ujë tonik dhe lime).Por në ice Bar ekziston edhe dëshira për të eksperimentuar përbërës të rinj si dhe për t’u afruar botës së mixologjisë, siç është botanical coctail River To River i përgatitur me Vodka, lëng boronicë dhe një ganityrë me boronica të kuq të freskët, tipike në këto zona.

Lexoni më shumë mbi artikullin: Si bëhet një mëngjes i shëndetshëm

Icebar Stokolm

“The Rock, Zanzibar”

A keni menduar ndonjëherë se si do të ishte si të pini një koktej në epokën e Neolitit? Në The Rock në Zanzibar, ne kthehemi në një farë mënyre “në Epokën e Gurit”. E vendosur në një vendndodhje origjinale, një kasolle në plazhin e Michamvi Pingwe. The Rock ishte fillimisht shtëpia e një peshkatari vendas, ku sot ju mund të shijoni një pamje të këndshme dhe të relaksoheni me një koktej. The Rock është koktejli i përgatitur me rum të bardhë , lëng ananas dhe curaçao blu.

Në zemër të një shkëmb në mes të stalaktiteve dhe stalagmites në Dubrovnik, Kroaci, ngrihet Cave Bar More, ku mysafirët mund të pushojnë dhe të gëzojnë bukurinë e një shpelle natyrore. Midis koktejeve që ofron përfshihet edhe Crocktail, një specialitet kroat i përgatitur me Maraschino Zada ​​(një liker lokal), lëng qershie, lëng limoni dhe lëkurë portokalli të ëmbël.

Chandelier Bar në Las Vegas ju mund të shijoni një nga koktelat ekstravagante të mbyllura në një llambadar madhështor i bërë nga fije kristali. Ndodhet në luxyry resort dhe casinò “Cosmopolitan of Las Vegas“, llambadari është i përbërë me tre kate, secila prej të cilave ofron një eksperiencë të veçantë shqisore.

Për ata që nuk vuajnë nga marramendja, për kuriozët, Ozone Bar në Hong Kong ofron mundësinë për të shijuar një koktej në një lartësi prej 500 metrash. E vendosur në fakt në katin e 118-të të Ritz-Carlton-it në Hong Kong, Bar-i i Ozonit është lokali më i lartë në botë ku mund të shijoni pije të ndryshme nga koktejet e mixologjisë, siç është Eastern island  i përgatitur me Cachaça Germana, guava, lime, orzata, shurup xhenxhefil dhe lemongrass.

Doni të shijoni një cocteil me pamje nga Etna? Ju mund ta bëni atë në Belmond Grand Hotel Timeo në Taormina falë një pamje interesante të vullkanit dhe teatrit grek.

Një pjesë e Ayana Resort Bali, Rock Bar lejon mysafirët të relaksohen ndërsa shijojnë një koktej në majë të formacioneve karakteristike shkëmbore përgjatë “bregut të perëndimit”të pacenuar të Jimbaran-it. Propozohen koktejeve të ndryshmë alkoolike si Rock My Ëorld i përgatitur me vodka, pure yuzu, lëng ananasi, lëng limoni, portokalli të freskët, gjethe kaffir; dhe virgin cocteil si Mamamello Splash, të përbëra nga mjedra, mango dhe gujava.

Joben Bistro në Cluj-Napoca, Rumani, është një vend magjik ku ju përfshiheni në universin terheqes të romaneve të Jules Verne. Brenda ka makina imagjinative që kujtojnë ato të përshkruara nga autori në romanet e tij, llambat në formë kapele, drita LED që lëshojnë dritë relaksuese dhe ingranazhe mekanike që përshtaten mirë me temën industriale dhe steampunk të lokalit.

post a comment