Top

Menorca, vëndi i ndërthurjes së detit me monumentet dhe kulturën. Menorca është një nga ishujt Balearikë që ndodhen në Detin Mesdhe që i përkasin Spanjës. Emri i buron nga madhësia e saj.

Minorca: ishulli i qetë
Po, sepse ishulli i Menorca ka qenĂ« gjithmonĂ« njĂ« strehĂ« mikpritĂ«se dhe disi misterioze pĂ«r ata qĂ« kĂ«rkojnĂ« njĂ« pushim paqeje, heshtjeje dhe qetĂ«sie. Dhe natyrisht njĂ« det i mrekullueshĂ«m. Me 80 plazhet dhe limanet e saj, shumica e tĂ« cilave janĂ« ende tĂ« virgjĂ«r dhe tĂ« rrethuar me pisha dhe pastĂ«rti mesdhetare, mĂ« magjike dhe mĂ« pak tĂ« njohur nga turizmi masiv, ishulli Balearik ka njĂ« bukuri tĂ« veçantĂ« qĂ« do t’ju bĂ«jĂ« tĂ« bini nĂ« dashuri disa orĂ« pas mbĂ«rritjes suaj.
TĂ« shtrirĂ« nĂ« ujĂ«rat e bruzĂ«s, Menorca nuk do tĂ« dĂ«shtojĂ« t’ju habisĂ«, si edhe pĂ«r Detin e Karaibeve edhe pĂ«r karakteristika tĂ« tjera tĂ« tilla si ushqimi i mirĂ«, arkitektura madhĂ«shtore e Ciutadella dhe bukuria e  Mahonit.

Cfarë mund të shikosh tjetër përvec plazheve?

Me 300 ditët me diell në vit, Menorca gëzon një nga klimat më të mira në Spanjë, me verë të nxehtë dhe dimër të butë. Klimë të qetë, është një vend i këndshëm dhe i qetë, i përshtatshëm për të gjithë: familjet dhe çiftet, ata që e duan sportin ose thjesht shijojnë bukurinë natyrore të vendit dhe gëzojnë plotësisht natyrën e virgjër që e karakterizon atë.

Natyrisht deti dhe plazhet përfaqësojnë burimin kryesor të tërheqjes së ishullit, veçanërisht në verë. Ujëra të qarta dhe të pastra, plazhet e bardha u lejojnë turistëve të notojnë në ujëra me ngjyrë ari dhe të praktikojnë të gjitha llojet e sporteve ujore. Por kjo nuk lë pas as vlerat kulturore.

“Makina ime me qira”

“Cala Es Talaier”

Produkte tipike dhe plazhe të pastra: çfarë duhet të shohim në Alaior

Tradita dhe modernizmi. VetĂ«m 10 kilometra nga kryeqyteti Mahon, dhe pak mĂ« shumĂ« se 30 nga Ciutadella, Ă«shtĂ« Alaior: qyteti i tretĂ« i MenorcĂ«s pĂ«r shkak tĂ« peshĂ«s demografike, ekonomike dhe historike. KĂ«tu historia dhe aktualiteti janĂ« njĂ« pĂ«rzierje e pĂ«rkryer. NĂ« Alaior ekzistojnĂ« fermat mĂ« tĂ« mĂ«dha ishullore, ku mund tĂ« blini djathĂ« tradicional. Çdo vit, nĂ« fund tĂ« marsit, mbarĂ«shtuesit e Menorca-s mblidhen nĂ« Alaior pĂ«r panairin bujqĂ«sor, ndĂ«rsa mĂ« 10 gusht festojnĂ« festĂ«n e shenjtorit mbrojtĂ«s San Lorenzo.

Jeta eshte si bicikleta, nese do te qendrosh ne ekuiliber duhet te levizesh.

Albert Einstain

Ajo nuk ka qasje tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« nĂ« det, por pĂ«rdor plazhin e mrekullueshĂ«m tĂ« Son Bou: plazhi i dytĂ« mĂ« i gjatĂ« nĂ« bregun jugor, ku pĂ«rveç diellit, zhytjes dhe notit mund tĂ« vizitoni eshtrat e BazilikĂ«s Paleokristiane, vendbanimin prehistorik Torre d ‘en GalmĂ©s dhe Ses Roques Llises, ndĂ«rtesa mĂ« e vjetĂ«r megalitike nĂ« ishull. Plazhet e tjera aty pranĂ« janĂ« Cales Coves dhe Cala en Porter, qendra vitale pĂ«r ekonominĂ« turistike tĂ« Alaior. Pjesa kryesore e qytetit Ă«shtĂ« Kisha e Santa Eulalia themeluar nĂ« njĂ« xhami tĂ« lashtĂ«: struktura origjinale u rivendos nĂ« mes tĂ« 1674 dhe 1690.

“Playa Son Bou”

“Cala Mitjana”

Binibeca Vell: vendi ku mbretëron qetësia

NjĂ« nga vendet mĂ« karakteristike pĂ«r tĂ« vizituar nĂ« Menorca Ă«shtĂ« padyshim Binibeca Vell. ËshtĂ« njĂ« kompleks turistik i rikrijuar nĂ« imazhin dhe ngjashmĂ«rinĂ« e fshatrave tĂ« vegjĂ«l tĂ« Mesdheut: shtĂ«pi tĂ« bardha, heshtje, shtigje tĂ« ngushta, bare dhe restorante tĂ« vogla e bĂ«jnĂ« kĂ«tĂ« vend njĂ« vend ideal pĂ«r njĂ« pushim tĂ« kohĂ«s sĂ« lirĂ«. Plazhi – nĂ« formĂ«n e njĂ« “U” tĂ« hapur dhe tĂ« rrethuar nga shkĂ«mbinjtĂ« e mesĂ«m – Ă«shtĂ« i vogĂ«l nĂ« madhĂ«si dhe dallon si njĂ« plazh shkĂ«mbor, ku vegjetacioni pothuajse mungon. Plazhi Ă«shtĂ« me rĂ«rĂ« nĂ« pjesĂ«n qendrore dhe shkĂ«mbore nĂ« anĂ«n tjetĂ«r.
Disa kilometra nga Binibeca është gjithashtu Es Castell, në bregun jugor të ishullit.
Një kuriozitet. Në katalonisht, Vell do të thotë i vjetër, ndërsa nou do të thotë i ri. E vjetër dhe e re ndërthuren në mënyrë të përkryer në këtë cep të vogël të Menorca.

Jetë nate, plazhe të bukura dhe shumë histori: Mirëseerdhët në Ciutadella

ËshtĂ« qyteti i dytĂ« mĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« ishullin e Menorca, vendi mĂ« i mbushur me njerĂ«z gjatĂ« verĂ«s dhe njĂ« nga vendet qĂ« nuk duhet lĂ«nĂ« pa vizituar nĂ« ishull. NĂ«se planifikoni tĂ« rezervoni festĂ«n tuaj nĂ« Menorca, Ciutadella Ă«shtĂ« sigurisht njĂ« destinacion ideal pĂ«r ata qĂ« duan tĂ« argĂ«tohen, por nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« tĂ« marrin frymĂ« me historinĂ« dhe kulturĂ«n, me ndĂ«rtesat e shumta tĂ« arkitekturĂ«s barok dhe gotike.
Thuhet se Ciutadella ka dy shpirtra: një antik dhe një më modern, ku i pari përfaqësohet nga pallatet dhe rrugët e mrekullueshme që gjenden brenda mureve të vjetra. Qyteti është në fakt kryeqyteti i lashtë i ishullit dhe absolutisht nuk duhet lënë pa vizituar katedralja gotike që daton nga shekulli i katërmbëdhjetë, përveç kullës së famshme me zile që e karakterizon atë.

Karakter të fortë dhe historik për fshatin simpatik të Es Castell

ShtĂ«pia e njĂ« mjeshtĂ«ri tĂ« madh shahu si Francisco Vallejo Pons, Es Castell Ă«shtĂ« njĂ« nga ndalesat e detyrueshme pĂ«r ata qĂ« vizitojnĂ« Menorca. ËshtĂ« njĂ« qytet me karakter tĂ« fortĂ« ushtarak. Muzeu i tij i famshĂ«m u pĂ«rurua nĂ« vitin 1981, me rastin e dyvjetorit tĂ« pushtimit tĂ« MinorgjisĂ« nga Spanja. Vendndodhja e parĂ« e muzeut ishte nĂ« njĂ« depo nĂ« “Castillo de San Felipe”, por mĂ« vonĂ« u zhvendos nĂ« vendin e tij aktual, njĂ« kazermĂ« tĂ« shekullit tĂ« 18-tĂ«, nĂ« sheshin kryesor tĂ« Es Castell.
Muzeu zë pesëmbëdhjetë dhoma, të rregulluara në dy kate, të dedikuara dikur për inxhinierë ushtarakë. Kati i parë merret kryesisht me historinë ushtarake të ishullit, me fortifikimet e saj mbresëlënëse.
NĂ« katin pĂ«rdhesĂ«, ajo strehon njĂ« koleksion tĂ« mrekullueshĂ«m tĂ« topave tĂ« lashta dhe njĂ« koleksion tĂ« plotĂ« tĂ« modeleve tĂ« anijeve tĂ« cilĂ«sisĂ« sĂ« mirĂ«, pranĂ« dhomave kushtuar veglave inxhinierike. NĂ« vitin 1998 u nĂ«nshkrua krijimi i njĂ« “Konzorciumi tĂ« trashĂ«gimisĂ« historike dhe ushtarake tĂ« MenorcĂ«s”, selia e tĂ« cilit Ă«shtĂ« pikĂ«risht “Muzeu Ushtarak”.
Shumica e lokaleve janĂ« tĂ« vendosura nĂ« Calasfonts, njĂ« port i vogĂ«l, por simpatik, ku shpellat – dikur tĂ« pĂ«rdorura nga peshkatarĂ«t – janĂ« shndĂ«rruar nĂ« bare, restorante dhe dyqane duke u dhĂ«nĂ« atyre njĂ« bukuri tĂ« veçantĂ«. Dhe nĂ«se dĂ«shironi tĂ« jeni i pari qĂ« shihni diellin tĂ« dalĂ« nĂ« SpanjĂ«, Es Castell Ă«shtĂ« vendi ideal pĂ«r ju.

“Es Mescadal”

“Cala Macarelleta”

Es Mercadal, për të zbuluar thelbin e vërtetë të Menorca

Midis shumë vendeve të bukura, shumë thonë se për të zbuluar thelbin e vërtetë të historisë së Menorca, ne duhet së pari të njohim qytetin e Es Mercadal. Qendra dhe mushkëria e ishullit, ku arkitektura më popullore tradicionale shfaqet në të gjithë bukurinë e saj në rrugët e këmbësorëve të qendrës, Es Mercadal ndodhet në qendër të Menorca, në këmbët e kodrës së Toro, pika më e lartë e ishull.
Fshati Ă«shtĂ« i pĂ«rkryer pĂ«r tĂ« dashuruarit e natyrĂ«s dhe biçikletĂ«s, tĂ« cilĂ«t do tĂ« kĂ«naqen nga pamjet qĂ« mund tĂ« shijohen pĂ«rgjatĂ« Sa Penya di S’Indio dhe Sa Fontassa, ku ka njĂ« burim qĂ« pĂ«rdoret nga grate e fshatit aty pranĂ« pĂ«r tĂ« larĂ« rrobat.

NĂ« vetĂ«m dhjetĂ« kilometra, Ă«shtĂ« edhe plazhi i virgjĂ«r dhe i papĂ«rpunuar i Cala Pregonda, midis Playa de Binimel-lĂ  dhe Cap de s’AlairĂł, pĂ«rballĂ« ishullit dhe shkĂ«mbinjve tĂ« PregondĂ«s. Deti Ă«shtĂ« i bukur, bruz, kristalor dhe jashtĂ«zakonisht transparent, me fundet ranore, ideale pĂ«r notim dhe zhytje.

Qetësi dhe ushqim të mirë në Fornells, një xhevahir i shkëlqyer i Menorca

Kush vendos të kalojë disa dit pushime në Menorca nuk mund të mos vizitojë Fornells, një xhevahir i vërtetë që ka një nga gjiret më të bukura të bregdetit të Veriut të Menorca. Një port natyral, i shkëlqyer, i cili befason për qetësinë dhe vërtetësinë e tij, në një ishull që në verë është i pasur me turizëm.
ËshtĂ« njĂ« fshat tipik i peshkimit, i cili gjatĂ« viteve Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« njĂ« nga monumentet e bregdetit veriperĂ«ndimor, falĂ« jo vetĂ«m bukurisĂ« sĂ« vendit, por edhe mundĂ«sinĂ« e ushtrimit tĂ« sporteve tĂ« ndryshme ujore nĂ« sigurinĂ« dhe qetĂ«sinĂ« e ujĂ«rave tĂ« kĂ«tij gjiri tĂ« shkĂ«lqyer.
Qetësia e vendit reflektohet në banorët e qytetit, të cilët nga shtëpitë e tyre tipike të lyera me gëlqere të bardhë jetojnë në respekt të plotë me mjedisin natyror që i rrethon, një frymë që ka qenë në gjendje të vazhdojë me kalimin e kohës. Këtu do të përjetoni paqen dhe qetësinë më autentike në Menorca: larg komplekseve të mëdha të hoteleve që gjenden gjetkë në ishull, ajo mban një frymë jetësore të thjeshtë dhe autentike që zgjat edhe gjatë muajve të dimrit.


MuzetĂ«, bare, dyqane dhe plazhe tĂ« bukura: C’farĂ« mund tĂ« shohĂ«sh nĂ« Mahon

ËshtĂ« qyteti i parĂ« qĂ« ne gjejmĂ« sapo ulemi nĂ« Menorca dhe njĂ« nga vendet mĂ« tĂ« vizituara nga turistĂ«t. NĂ« fakt, mĂ« pak se 5 kilometra larg Ă«shtĂ« aeroporti i vetĂ«m i ishullit. Mahon Ă«shtĂ« kryeqyteti administrativ i Menorca dhe ndodhet nĂ« jug tĂ« ishullit. Qyteti zhvillohet rreth portit mĂ« tĂ« madh dhe mĂ« tĂ« gjatĂ« natyror tĂ« Mesdheut, shfrytĂ«zuar nĂ« kohĂ«t romake, ajo ka marrĂ« rĂ«ndĂ«si me pushtimin anglez dhe sot Ă«shtĂ« njĂ« vend ideal pĂ«r shĂ«titje tĂ« gjata.
Nga porti, nĂ«pĂ«r rrugĂ«t e ngushta, mund tĂ« arrini nĂ« qendrĂ«n historike nĂ« stilin kolonial, nĂ« BashkinĂ«, nĂ« ndĂ«rtesat fetare dhe nĂ« Teatro Principale, teatrin e lashtĂ« tĂ« SpanjĂ«s. I qetĂ« gjatĂ« ditĂ«s dhe i gjallĂ« gjatĂ« natĂ«s, Piazza de S’Esplanada Ă«shtĂ« thelbi i natĂ«s sĂ« qytetit. Qyteti me njĂ« atmosferĂ« kozmopolit dhe me pazar, ku Ă«shtĂ« e mundur pĂ«r tĂ« blerĂ« Minorcan, sandale tĂ« famshme ishullore. Konsideroni faktin se ka ende shumĂ« artizanĂ« qĂ« bĂ«jnĂ« sandale me porosi.
Ka shumë gjëra për të parë në Mahon, duke filluar nga shumë muze të qytetit, ku tregohet historia e tij. Më e rëndësishmja është sigurisht muzeu homonim i Mahon, I cili dëshmon historinë e lashtë të ishullit të Menorcës. Ka shumë plazhe të bukura. Vetëm 2 kilometra nga Mahon është fshati i vogël i Cala Mesquida, një plazh veçanërisht i përshtatshëm për fëmijët për shkak të afërsisë me kryeqytetin dhe shtrirjen e saj ranore.
Së fundmi, qyteti është ideal për ata që vendosin të jetojnë në ishull dhe të ndryshojnë jetën e tyre. Ka shumë mundësi pune sidomos në sektorin e restoranteve dhe turizmit.

Pika më e lartë e Menorca: Monte Toro, midis legjendës dhe histories

ËshtĂ« çatia e Menorca, kodra mĂ« e lartĂ« nĂ« ishull, rreth 358 metra e lartĂ«. Monte Toro, pika mĂ« e lartĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« Menorca dhe nga e cila ju mund tĂ« shijoni pamjen e tĂ« gjithĂ« ishullit, sepse ajo Ă«shtĂ« e vendosur nĂ« gjysmĂ« tĂ« rrugĂ«s ndĂ«rmjet Ciutadella dhe Mahon.
KĂ«tu Ă«shtĂ« Sanctuary of Virgen del Toro, njĂ« manastir i lashtĂ« Augustinian, i cili pĂ«rfaqĂ«son qendrĂ«n shpirtĂ«rore tĂ« ishullit dhe njĂ« vend pelegrinazhi pĂ«r tĂ« gjithĂ« njerĂ«zit e MinorancĂ«s, tĂ« cilĂ«t shkojnĂ« atje nĂ« procesion çdo vit mĂ« 8 maj. GjatĂ« kĂ«tij festivali Dioqeza e MençkĂ«s feston “bekimin e erĂ«rave”, qĂ« thuhet se kanĂ« origjinĂ«n nĂ« MesjetĂ«. Brenda kishĂ«s, e gdhendur nĂ« dru, Ă«shtĂ« imazhi i shenjtĂ« i MadonnĂ«s sĂ« ZezĂ«, i nderuar si shenjt mbrojtĂ«s nĂ« ishull.
Historia e këtij vendbanimi, si për shumë monumente, është me të vërtetë një legjendë. Legjenda tregon se si një natë, një murg i moshuar i manastirit kishte parë një kolonë të dritës së ndritur që ngrihej nga Monte Toro drejt qiellit. Duke besuar se ishte diçka mbinatyrore, ai vendosi të tregonte atë që kishte parë para. Natën tjetër të gjithë murgjit e komunitetit u ngjitën në mal, në një procesion.
Papritmas njĂ« dem i tĂ«rbuar doli nga shkurret, duke ndalur rrugĂ«n e murgjve. Demi, megjithatĂ«, duke parĂ« “KryqĂ«zorin” e procesionit dhe kryqet qĂ« murgjit bartnin, papritmas u bĂ« i zbutur, e vendosi veten nĂ« krye tĂ« procesionit dhe udhĂ«hoqi priftĂ«rinjtĂ« nĂ« majĂ«n e malit, pĂ«rmes shkurreve tĂ« dendura.
Kur mbërritën në majë, demi u shtri para hyrjes së një shpelle, prej së cilës u ngrit drita e parë nga priftërinjtë: brenda shpellës murgjit gjetën figurën e Virgjëreshës, e cila mbante fëmijën, Jezusin në krahët e saj. Për murgjit kjo ishte shenja se ky vend duhej të jetonte dhe për këtë ata ndërtuan atje shenjtëroren.
Ky është një nga destinacionet që  ju nuk mund ta humbisni. Gjithashtu në këmbët e Monte Toro është fshati i vogël mesjetar, Es Mercadal, plot me tregje dhe dyqane të vogla.

post a comment