Top

Në Kosta Rika vizitorët kanë mundësinë të shijojnë plazhet e bukura tropikale, aventurat e mëdha, mrekullitë e natyrës dhe kulturën e shkrirë; të gjitha komponentët e nevojshëm të një pushimi ideal. Nuk është çudi pse mijëra persona kanë zgjedhur Kosta Rika-n për të udhëtuar.Kosta Rika është një vend i bukur, me shtrirje të gjata të plazheve të shkreta dhe të pazhvilluara, xhungla të dendura të mbushura me kafshë të egra egzotike, vullkane të tmerrshme, lugina të harlisura të gjelbëruara dhe qindra liqene dhe lumenj të kristaltë, të qartë.

Jo vetëm këtë, por vendi ofron një atmosferë të shkëlqyer gjatë gjithë vitit, atmosferë fqinjësore, kujdes shëndetësor të shkëlqyer, një demokraci të qëndrueshme dhe siguri. Shumë çifte në pension raportojnë se jetojnë mirë me $ 2,000 në muaj, që përfshin të gjitha shpenzimet e tyre. Vendasit mikpritës të cilët janë të ngrohtë dhe miqësorë me turistet e huaj, kanë bërë që Kosta Rika të jetë një strehë për të huajt për më shumë se 30 vjet.

Shumëllojshmëria e peizazheve, klimës dhe stilit të jetesës në Kosta Rika është e mahnitshme. Një peizazh dhe stil jetese për çdo shije.

 

Mund të bëni hiking në natyrë

Me një natyrë kaq të bukur dhe shumëllojshmëri të lartësive dhe terrenit, për ata që kënaqen duke ecur dhe duke marrë ajër të pastër duke parë pamje të mrekullueshme gjatë rrugës, Kosta Rika është vëndi ideal. Secili prej 27 parqeve kombëtare të vendit do të ishte një vend i mirë për të filluar pushimet tuaja nëse jeni duke kërkuar shtigje të mirëmbajtura dhe të lehta për tu ndjekur. Parku Kombëtar i Barra Honda, në rajonin e Guanacastës mund të jetë i përshtatshëm veçanërisht për shëtitje, me shpellat e tij gëlqerore.

Kur te beni gati valixhen, merrni me pak rroba dhe dyfishoni parate.

Arthur Bloch

Nëse është në listën tuaj hiking një vullkan, atëherë rajoni Arenal duhet ta vizitoni patjetër. Hiking Volcan Cerro Chato është një tjetër opsion me vlerë  për ata që janë në kërkim për diçka në një nivel të ndërmjetëm. Vullkani i fjetur ulet pranë Arenalit dhe mburret me një liqen krater të gjelbër smerald në krye. Lartësi më të larta për ecje malore mund të gjenden si në rajonin e Luginës Qendrore të vendit dhe në Zonën Jugore.

Mund të bëni fotografitë më të mira të natyrës dhe të shpendëve

Kosta Rika përmban rreth 6% të biodiversitetit në botë dhe rajoni që rrethon Corcovado është ai me përqindjen më të lartë të biodiversitetit në vend.
Kafshët e egra tropikale mund të dallohen shumë në të gjithë vendin, duke përfshirë parrots dhe majmunët. Nuskë jozyrtare e Kosta Rikës, është përtaci. Ata janë mbizotërues në shumë zona.

Lexo më shumë mbi artikullin: Pushime në Mauriitius e bukur

“Zip-Line, Costa Rica”

“Pacuare River, Costa Rica”

Përjetoni magjinë e ujëvarave

Ka diçka mjaft të veçantë dhe madhështore në lidhje me zhurmën e një ujëvarë dhe të jesh në gjendje jo vetëm ta shohësh atë me sytë tuaj, por të afrohesh sa duhet për të ndier fuqinë e saj. Kosta Rika ka shumë të tilla.
Shumë nga ujëvarat në Kosta Rika e kanë hyrjen falas, ose kundrejt një tarife shumë minimale. Në disa prej tyre ju lejojnë të notoni ose në disa raste edhe të hidheni nga maja për junkies adrenaline. Disa prej tyre janë pak të vështira për të shkuar deri në majë, disa janë praktikisht të arritshme nga rruga, prandaj është e rëndësishme që të lexoni paraprakisht hartën që të dini se cfarë keni përpara.

Disa nga ujëvarat që duhet të vizitoni janë: Llanos de Cortez, Xhennete La Paz Waterfall dhe Ujvara Nauyaca në Dominical.

 

Eksploroni vullkanet

Një pjesë e asaj që njihet si Unaza Paqësore e Zjarrit, Kosta Rika krenohet me rreth 200 formacione vullkanike që mund të vizitoni, mundësi të pabesueshme të fotografive dhe disa vrojtime të dorës së parë për artikuj shkencor. Ndër më të njohurit për vizitë janë pesë vullkanet aktive: Turrialba, Poas, Rincon de la Vieja, Arenal, Orosi dhe Irazu.
Arenal, vullkani më i madh në vend, ngrihet pranë liqenit më të madh të vendit dhe ky kombinim tërheq vizitorë nga afër dhe larg. Nga samiti i Irazut në një ditë të qartë ju mund të shihni edhe oqeanet e Atlantikut dhe Paqësorit.
Toka e nxehtë që rrethon këto vullkane aktive ofron gjithashtu mundësinë për t’u zhytur në burime natyrore të nxehta, një eksperiencë vërtet unike edhe terapeutike njëkohësisht, një vaskë e nxehtë natyrore në mes të xhunglës së Kosta Rikës. Çfarë mund të jetë më ekzotike dhe relaksuese?

 

Mësoni të bëni Surf

Surfistët e të gjitha niveleve grumbullohen në bregun e Paqësorit të Kosta Rikës, të mbushura me plazhe që nuk krahasohen me njëri-tjetrin, por secili ka tërheqjen e tyre unike. Dhe nëse nuk e keni provuar kurrë surf-in, është një destinacion i përsosur për të vizituar dhe për të mësuar.
Padyshim, zona Tamarindo është zona më e mirë nëse keni ndërmend të provoni për herë të parë. Midis numrit të madh të shitësve që tregtojnë produkte surf-i,instruktorëve dhe shumëllojshmërisë së vëndeve mahnitëse në Tamarindo dhe në zonat përreth, ju do të kaloni një eksperiencë të paharruar në kapërcimin e dallgëve ndërsa ndonjë fotograf aty afër mund të bëjë fotot tuaja më të bukura.

 

Zhytje në detin e Karaibeve

Bregdeti i Karaibeve të Kosta Rikës është bregu më pak i zhvilluar, ku xhungla takon detin dhe nuk do të gjeni hotele apo vendpushime të mëdha. Por kjo pjesë e Kosta Rikës duhet të jetë në listën tuaj të vizitave.
Gandoca Manzanillo Wildlife Refuge dhe Cahuita National Park, të dyja të vendosura në bregun jugor të Karaibeve janë quajtur si dy nga vendet më të mira në vend nga zhytësit.

 

Eksperienca zip-lining

Një udhëtim në Kosta Rika nuk është i plotë nëse nuk bëni zip-lining. Me kulmet mbresëlënëse në të gjithë vendin, është një nga gjërat më të njohura për vizitorët. Ju do të merrni pompimin tuaj adrenalin, të mësoni se çfarë ndjehet kur fluturon, dhe keni shansin për të parë nga lart disa nga ujëvarat.

Tre nga vëndet ku mund të praktikoni këtë lloj sporti janë: Extremo Tour Canopy, El Santuario Tour Canopy Adventure në Manuel Antonio , ose Sky Trek në Arenal.

 

Eksperienca në Rafting

Gjatë gjithë Kosta Rikës janë disa lumenj të përsosur për rafting me ujë të bardhë që gjithashtu ofrojnë një mënyrë unike për të parë natyrën mahnitëse deri afër. Eksperiencat e të gjitha niveleve dhe nëse jeni duke udhëtuar me familjen tuaj ose një grup të vogël kjo mund të jetë shumë zbavitëse, për të mos përmendur një përvojë unike.
Zona e Arenalit është shumë e njohur për rafting, dhe për ata që nuk mund të kenë qenë kurrë më parë, ose kanë qenë vetëm një ose dy herë, por akoma duan një eksperienë të mbushur me aventurë, lumi i Tenorit në Guanacaste është për guximtarët.

 

Peshkim

Plazhet e bukura janë një nga atraksionet numër një të Kosta Rikës, dhe ka po aq shumë për të pare.
Për peshkatarët, peshkimi është një nga pikat që afron shumë turistë. Disa pika të nxehta për peshkim përfshijnë Playas del Coco, Tamarindo dhe Jaco. Para se të dilni për peshkim ju duhet të jeni në dijeni të ligjeve që ekzistojnë për mbrojtjen e botës nënujore. Mund të shikoni breshka deti, delfine, balena…etj.

 

Relaksohuni me nje filxhan me kafe, nga kafja më e mirë në botë

Në tokën e Pura Vidës ka një ndjenjë të përgjithshme të paqes dhe relaksimit, duke bërë të mundur që çdokush të shijojë një pamje të bukur. Dhe ndërsa ju relaksoheni, mos harroni të provoni shijen e kafesë më të shijshme në botë. Është një nga prodhimet më të mira të prodhuara në Kosta Rika dhe diçka me të cilën njerëzit vëndas janë shumë krenarë. .