Top
a

Paris është gjithmonë një ide e mirë për një udhëtim: nuk zhgënjen asnjëherë. Këtu ju ofrojmë një guidë për të shijuar sa më shumë qytetin. Jeni duke planifikuar të kaloni fundjavën në Paris? Të vizitoni këtë qytet për dy ditë mund t’ju duket një detyrë e vështirë, por falë itinerarit tonë të pasur kjo nuk do të jetë një problem. Nuk ju mbetet gjë tjetër veçse të ndiqni këshillat tona për të eksploruar muzetë më të famshme, të shijoni një nga pâtisserie plot me kroesant të sapo nxjerrë nga furra dhe më pas të gjeni veten të mahnitur nga pamja e papritur e Kullës Eiffel.

Çfarë duhet të shihni në Paris

(dita 1) – Për të nisur turneun nuk ka asgjë më të mirë se një vizitë në Kullën e famshme Eifel, monument kryesor i Ville Lumière. Nëse afroheni me metropolitanë, sapo të dilni do të gjeni një pamje të bukur të kullës dhe të Campo di Marte. Për t’u ngjitur lart kullës normalisht duhet të bëni një radhë që, me shpresën, mos të kalojë 30 minuta. Pamja e Parisit nga pika më e lartë  kullës është me të vërtetë fantastike dhe me siguri do të paguajnë pritjen e gjatë J. Pas vizitës në Kullën Eiffel, drejtohuni drejt Les Invalides. Është një kompleks arkitekturor i ndërtuar nga Louis XIV i Francës për t’u dhënë strehim veteranëve të ushtrisë që mbetën të pastrehë. Sot ajo është shtëpia e shumë muzeve dhe është i famshëm sepse nën kupolën e saj qendrore është mauzoleumi i Napoleonit. Ngjitur me të është Muzeu Rodin, një nga muzetë absolutisht që duhet vizituar në Paris, në kopshtin e të cilit mund të admironi veprat kryesore të skulptorit. Jo shumë larg nga ku ndodheni, është një nga urat më të famshme në Paris dhe ndoshta më e bukura, Ura e Aleksandrit III.

Duke kaluar në Grand Palais dhe Petit Palais, dy qendra ekspozuese të ndërtuara në vitin 1900 për Ekspozitën Universale dhe që sot strehojnë disa muze, arrijmë në Champs-Élysées. Në këtë rrugë ka shumë dyqane, duke përfshirë edhe ato të markave më luksoze. Po të ecni deri në fund do të arrini në Arc de Triomphe. Pasi ta keni vizituar ju mund të drekoni përgjatë Champs-Élysées, e cila është e mbushur me pastiçeri, dyqane buke dhe restorante. Shumë janë të shtrenjta dhe turistike, por mjafton të kaloni në një nga rrugët paralele ose rrugicat për të gjetur vende tradicionale me një kosto më të ulët.

 

Pas drekës, drejtohuni drejt Place de la Concorde, ku banon Obelisk i famshëm i Luxor. Nga ana tjetër e sheshit gjendet kopshti i Tuileries, në fund janë Muzeu i Luvrit dhe Palais Royal, këto janë absolutisht dy nga gjërat që duhet të shikoni në Paris. Luvri është një hapësirë ​​me një arkitekturë mbresëlënëse që meriton të vizitohet me gjithë kohën dhe qetësinë e mundur, kështu që nëse keni vetëm një fundjavë në dispozicion ju takon juve të vendosni (personalisht e vizitova në një tjetër udhëtim, 5 ditë në Paris). Pasi të keni vizituar këtë zonë, ecni deri në Opéra e Parisit. Pas ndërtesës gjenden edhe galeritë e famshme Lafayette. Një vizitë e shpejtë është e mjaftueshme për të admiruar kupolën e saj dhe luksin që shihet në këto galeri.

 

Pasi ta keni vizituar, mund të shëtisni nëpër rrugët e zonës që shtrihen midis Galeries Lafayette dhe Place Vendôme. Mbrëmja është koha perfekte për të shkuar drejt Notre Dame. Ju rekomandojë që të vizitoni këtë zonë si ditën ashtu edhe natën. Për t’i dhënë fund ditës dhe për të përfituar nga fakti që jeni në zonë, kaloni urën Saint Michel dhe shkoni në lagjen Latine për të darkuar dhe për të pirë diçkav.

I dashur mik, nese deshiron te jesh me i miri nga ne, udheto
Johann Wolgang Von Goethe

(dita 2) – Ju këshilloj të filloni ditën duke vizituar Notre Dame, aktualisht mbas tragjedisë që ndodhi nNotre Dame mund t’a shikoni vetëm nga jashtë. Duke zbritur drejt bulevardit Saint Michel do të kaloni Universitetin e Sorbonës dhe do të kaloni në Via Soufflot, ku ndodhet Pantheon madhështor. Në këtë ndërtesë pushojnë eshtrat e disa prej personaliteteve më të rëndësishme të historisë së Francës. Pastaj vizitoni kopshetet e Luksemburgut, një kënd i madh tërë gjelbërim për të pushuar. Aktraksione turistike të tjera aty pranë do të gjeni kishën St. Sulpice, kishën St. Germain des Près Church dhe, pak më tej, Musée d’Orsay, një nga muzetë më interesante në Paris.

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

“Notre-Dame”

“Montmatre Paris”

Për t’i dhënë fund ditës s’ka asgjë më të mirë sesa të vizitoni Montmartrën (pjesa e Parist që dashurojë). Kjo është një nga lagjet më bohémien dhe më tërheqëse në Paris. Nuk ka gjë më të mirë se të ecni nëpër rrugët e saj dhe rrugicat e ngushta që ngjiten në majë të kodrës ku ndodhet bazilika spektakolare e Sacré-Coeur. Kjo është një nga lagjet parizianë me më shumë personalitet, ku pjesa e saj boheme dhe artistike sillet përreth Place du Tertre, dhe pjesa tjetër në zonën e Pigalle, ku midis dritave të neoneve, sexy shop dhe cabarets dallon Moulin Rouge.