Top
a

Cilat janë plazhet më të bukura në Itali? Hartimi i një lloj renditjeje është praktikisht e pamundur, zgjedhja është me të vërtetë e pamundur. Përgjatë bregdetit italian gjenden paraja të vogla që meritojnë të zbulohen absolutisht. Në një udhëtim hipotetik përgjatë Italisë do të gjeni plazhe për të gjitha shijet: shtrirje të mëdha me rërë të bardhë, plazhe me gurë dhe ujë të kulluar kristal, shtriirje të mëdha të ujërave të cekëta dhe gjire të izoluara të vendosura në mes të shkëmbinjve imponues. Nëse keni nevojë për ndihmë se ku të shkoni në plazh në Itali, ne kemi krijuar një udhëzues për plazhet më të bukura në Itali në vitin 2019.

Ka ardhuur koha të mendosh për pushimet verore! Këtu keni një listë të vendeve më të bukura, vështirë të zgjedhësh por çdo gjë varet edhe nga shijet tuaja.

Këtu është klasifikimi ynë më i bukur.

Marasusa, Tropea (Kalabria)

Marasusa është një nga plazhet më të bukura në Trope. Në këmbët e fshatit në det ka rërë dhe ujë shumë të pastër. Rëra e Tropeas ka kokrra shumë të trasha që duken si mikro-zall që e bëjnë ujin jashtëzakonisht të bukur dhe transparente.

Nuk mund te mos jesh i lumtur kur ke te gjithe kete, eren e detiti, reren nen gishta, ajrin dhe flladin.

Irene Nemirovsky

Cala Granada, ishulli i Spargi (Sardenja)

Cala Granada, në ishullin e Spargiut, në arkipelagun e Maddalena, mund të duket si një ishull tropikal. Ashtu si plazhet e tjera në Sardenjë, ajo nuk është e rrethuar nga shkëmbinj, por nga palma dhe bimësi të harlisur

Cala Pulcino, Lampedusa (Sicili)

Për të shkuar këtu ju duhet të ecni përgjatë një rruge midis shkëmbinjve dhe shtigjeve për rreth gjysmë ore. Mundimi ja vlen pasi do të shikoni një rërë të bardhë dhe një ngjyrë blu të fortë të Mesdheut.

Lexo më shumë mbi artikullin: Ditari, 12 ditë në Kuba

Cala di Volpe, Costa Smeralda

Scala dei Turchi, Agrigento

Cala Goloritzé (Sardenja)

Cala Goloritze është kaq e bukur saqë është përfshirë në listën e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s që nga viti 1995. Plazhi është i vogël, por rëra është me ngjyrë të fildishtë dhe deti është jashtëzakonisht transparent. Për të shkuar këtu nuk është e lehtë, por siç e thote populli “Ja vlen barra qeranë”.

 

Monterosso al Mare, Cinque Terre (Liguria)

Plazhi i Monterosso al Mare është një plazh i vogël, zakonisht në verë i mbushur me shumë njerëz. Megjithatë, kjo nuk e bën atë më pak të bukur. Admirojeni në pranverë, kur uji është edhe më transparent dhe plazhi i artë është bosh.

 

Riva di Ugento, Salento (Puglia)

Rive di Ugento është një nga plazhet më të bukura të bregdetit të Salentos.

 

Chiaia di Luna, Ponza (Lazio)

Chiaia di Luna është plazhi më i famshëm i Ishujve Pontine. Karakterizohet nga një rrip i hollë i rërës që formon një gjysmë hëne të kapërcyer nga një shkëmb. Plazhi u mbyll pas një rrëshqitjeje toke dhe është e mundur të shihet vetëm nga deti, duke qëndruar në një distancë të sigurt.

 

Cala di Volpe është një nga gjiret më të bukura dhe më të famshme të Kosta Smeralda, një nga zonat më të bukura dhe më të shtrenjta të të gjithë bregdetit të sardenjës.

 

Sansone Beach, Elba Island

Plazhi i Sansonit është një nga më të bukurit dhe të famshëm në ishullin e Elbës. Është gjithashtu ideale për familjet me fëmijë falë ujit të cekët.

 

Scala dei Turchi, Realmonte (Sicili)

Një mur i madh prej shkëmbi të bardhë i formuar nga era dhe erozioni i ujit njihet si Scala dei Turchi. Mendohet se osmanët përdorën këtë vend natyror për të fshehur dhe për të plaçkitur qytetet që ndodheshin aty pranë.

Cala Violina, Grosseto

Punta Prosciutto, Salento

Cala Marinella, Castellammare (Sicilia)

Cala Marinella është një nga plazhet më të bukur që duket si një parajsë, e Sicilisë, një gji i izoluar, me një plazh të bardhë dhe një det transparent.

 

Punta Prosciutto, Salento (Puglia)

Punta prosciutto është zona më e bukur dhe e paprekur e Porto Cesareo, në anën Jon të Salentos. Uji është transparent dhe aq i qartë sa ndihesh sikur je në Karaibe.

 

Punta degli Infreschi, Cilento (Campania)

Punta degli Infreschi është një zonë e egër dhe e paprekur e Marina di Camerota. Është pjesë e zonës së mbrojtur detare Costa degli Infreschi dhe della Masseta.

 

Cala Violina, Grosseto (Toscana)

Cala Violina është një luginë e Maremma Grosseto e cila është pjesë e Rezervatit Natyror Bandite di Scarlino. Plazhi është i vendosur në mes të dy kepinave dhe është i famshëm për rërën e saj të bardhë.

 

Plazhi i Areonauta, Gaeta (Lazio)

Plazhi i zonës midis Sperlonga dhe Gaeta është i njohur edhe si plazhi i 300 shkallëve, aq shkallë në fakt nevojiten për të shkuar atje. Plazhi edhe ne muajin gusht nuk është shumë i mbushur me njerëz për shkak se nuk ka parkim, sidomos në zonën nudiste dhe homoseksuale.

Costiera Amalfitana

Spiaggia di Cavoli, Elba

Baia del silenzio, Sestri (Liguria)

Gjiri i Heshtjes është vendosur midis shtëpive shumëngjyrëshe të Sestri Levante dhe strehon një port të vogël peshkimi. Pamja është një korniza vërtetë unike.

 

Copanello e Stiletti, Catanzaro (Kalabria)

Në Gjirin e Squillace gjendet një nga plazhet më të bukura të Kalabrisë, e vendosur midis bukurive natyrore të Kosta degli Aranci.

 

Plazh San Michele, Sirolo (Marche)

Plazhi San Michele është i zhytur në gjelbërimin e malit Conero dhe është i përbërë nga rëra dhe zhavorr. Në fund të pjesës veriore gjendet plazhi i Sassi Neri i cili merr emrin e tij nga shkëmbinjtë e errët që mund të shihen në thellësitë e tij.

 

Gjiri i Erchie, Amalfi (Campania)

Gjiri i Erchie është një fshat i vogël peshkimi në gjysmë të rrugës ndërmjet Salerno dhe Amalfi. Gjiri është i mbyllur midis dy mureve shkëmbore. Plazhi kryesor është i lidhur me limane të vetmuar siç është ai i Cauco që mund të arrihet vetëm me anije.

 

Cala Corsara, Spargi (Sardenja)

Cala Corsara është e vendosur në pjesën jugore të ishullit të Spargiut, në arkipelagun e Maddalena. Mund të arrihet vetëm nga deti dhe formohet nga katër plazhe të vogla ku rriten bimët endemike, trëndafilat dhe zambakët e detit.

 

Cavoli Beach, Elba Island (Toscana)

Plazhi i lakrës është një nga më të njohurat në Elbë. Ajo është e mbrojtur nga Monte Capanna nga erërat e veriut dhe ka rërë të bardhë. Plazhi është i ndarë në dy pjesë, një me objekte dhe tjetri i përshtatshëm për ata që preferojnë qetësi.

post a comment