Top

Jashtë rrugëve turistike më të mbushura me njerëz, Lyon është një destinacion i bukur që arrihet lehtë dhe ofron para së gjithash një gastronomi të jashtëzakonshme, një qendër historike të restauruar plotësisht dhe një atmosferë të lakmueshme të një qyteti të pasur por të relaksuar francez. Qyteti është i ndarë në tri zona të mëdha: Presqu’Ile, gadishull i formuar në kryqëzimin e dy lumenjve (Rodano dhe Saona); Corix-Rousse, kodra “që njihet për praninë historike të fabrikave të mëndafshit” dhe Fourvière, “Kodra që lutet”që njihet për bazilikën me të njëjtin emër.

Gadishulli ka Qytetin e Vjetër, Place des Terraux, Hotel de Ville, Katedralen e Saint-Jean, Muzeun e Arteve të Bukura dhe një numër të pallogaritshëm të rrugicave dhe rrugëve ku janë të vendosura Bouchons të famshëm, restorante që ofrojnë një nga kuzhinat më të mira në botë.

Qyteti i Vjetër i Lyon

“Qyteti i Vjetër” është zemra historike e Lyonit, rrethi më i madh i Rilindjes në Evropë. Në gadishullin (Presqu’ile) të formuar gjatë shekujve në mes të Rhone dhe Saone, rrugicave dredha-dredha, sheshe të vogla, pasazhe sekrete (Traboules) tre kisha të mëdha (St Jean, San Paolo dhe San Giorgio), dyqane të vjetra artizanale. Pas viteve të dekadencës, “Lyon e Vjetër” është shëruar plotësisht dhe sot ajo është e mbrojtur nga UNESCO si një Trashëgimi Botërore. Mos e humbisni Place Des Terreaux me Bashkinë e qytetit dhe Muzeun e Arteve të Bukura dhe Katedralen e Sant Jean.

With all that fear, it’s much easier to stay at home in our comfort
zones than to break out and travel.

Place des Terreaux në Lyon

Ulur në një tavolinë mund të kënaqeni me kalimin e turistëve rreth “Qytetit të Vjetër”, prej të cilit sheshi është një domosdoshmëri. Ka tri atraksione kryesore:
Bashkia, e mbyllur për publikun, por po aq e bukur për të parë nga jashtë; Muzeu i Arteve të Bukura me kryevepra të rëndësishme nga autorë italianë dhe të huaj; Bartholdi, skulptori i njëjtë që krijoi Statujën e Lirisë. Subjekti i skulpturës është Garonne, por nuk ishte e vështirë të besohet se lumenjtë në fjalë janë Rhone dhe Saone.

Kodrat e Fourvière la Croix-Rousse në Lyon

Përkundër asaj që mund të imagjinoni, kodra Croix-Rousse (Kryqi i Kuq) nuk është kodra më fetare në Lyon. Këtu, në të vërtetë, kishte fabrika mëndafshi dhe dyqane artizanale (ende sot, por më pak), kështu që populli i Lyonit e quajti atë “Kodra që punon”.

Kodra fetare është Fourvière (“Kodra që lutet”) ku gjendet Bazilika. Në Croix-Rousse ne ju këshillojmë që të mos humbisni pallatin Voraces, ndërsa në Fourvière ju do të jeni në gjendje të kaloni shumicën e kohës tuaj në Lyon. Këtu ekziston ajo që mbetet nga Lugdunum, Lyon romake, me Teatrin dhe Odeonin.

Learn more in related article: Staying with a local family on Bali

a

“The Professional Hobo”

a

“Never Ending Footsteps”

Muzeu i Arteve të Bukura të Lyonit

Shumë prej turistëve vizitojnë Muzeun e Arteve të Bukura të Lionit veçanërisht për mbledhjen e monedhave (rreth 50,000) më të rëndësishmit në Francë pas asaj në Paris. Në fakt, muzeu i vendosur në një ndërtesë të shekullit të 17 në Place des Terraux, ku ekziston një koleksion i shkëlqyer i pikturave evropiane nga arti primitiv deri në vitet 1800. Si gjithmonë, prezantohen artistë italianë (Perugino, Tintoretto, Veronese, Guido Reni) por ka edhe vepra nga shumë piktorë të tjerë të mëdhenj evropianë. Midis këtyre shumë francezëve (Delacroix Corot, Manet, Matisse, Gauguin dhe Cezanne), por edhe Rembrandt, Cranach, Zurbaran, Rubens dhe Van Gogh. Në muze gjithashtu ndodhet një koleksion i jashtëzakonshëm i objekteve të artit që janë nga epoka në periudhën e Lirisë.

Katedralja Saint Jean në Lyon

Kur katedralja e Lyon filloi të ndërtohej në vitin 1100, stili arkitektonik romak ishte në modë; 300 vite duheshin  për ta kompletuar, por në një periudhë u shndërrua në stilin gotik.
Katedralja e Shën Jana (dedikuar Shën Stefanit dhe Shën Gjon Pagëzorit) është një nga shembujt më të mirë evropianë të tranzicionit nga romani në gotik. Rreth 80 metra e gjatë qëndron në vendin ku tashmë ishin kisha të të krishterëve të parë të Lionit dhe u ndërtua nga “vjedhja” e gurëve nga monumentet romake të Lyonit. Brenda është një nga orët më të vjetra astronomike në Evropë. Çdo ditë në ora 12:00, 14:00, 15:00 dhe 16:00 ora fillon një shfaqje të vogël me engjëj, roje, Shën Gjoni dhe Ati Celeste.

Traboules e Lyon

Traboules (pasazhet e mbuluara) janë karakteristika reale e veçantë e Lyonit. E para u ndërtua gjatë Rilindjes për shkak të kërkesave të pastra estetike, por që atëherë Lionnesi e ka kuptuar dobinë praktike dhe i ka përdorur për qëllime të ndryshme. Për shembull, artizanët e mëndafshit i përdorën ato për të transportuar mëndafshin pa e ekspozuar atë në shi dhe partizanë për t’u fshehur nga nazistët. Sot shumica e trabujve janë private dhe janë të mbyllura për publikun, por ka disa që mund të kalohen lirshëm: ato janë të vendosura në rue St Jean 54 dhe 27 dhe në Place du Gouvernement. Nëse gjeni portën e mbyllur, kërkoni butonin elektronik për ta hapur atë!

Muri i Lyon

Nuk është një monument historik, sepse është më pak se 20 vjet që është ndërtuar, por është një ndërtesë shumë e veçantë, prandaj ia vlen të shihet. Është i ashtuquajturi Muri I Lyonezëve, fasada e një ndërtese të tërë të afreskuar me skena të jetës në Lyon, në të cilën portretizohen karaktere të ndryshme tipike të qytetit. Është I vendosur në Presqu’Ile në Rue de la Martinière dhe mund të arrihet nga stacioni i metrosë Hotel De Ville. Mes shumë figurave vendase të panjohura për turistët, disa njihen nga e gjithë bota: perandori Claudius, vëllezërit Lumiere që shpikën kinemanë dhe Joseph-Marie Jacquard, shpikësi i pëlhurës me të njëjtin emër, të gjithë të lindur në Lyon.

Bazilika e Fourvière në Lyon

Nëse shikoni nga qyteti i vjetër në drejtim të kodrës së Fourvière dhe ndjeheni sikur po shihni një elefant të madh me kokë poshtë, atëherë ju keni identifikuar Bazilikën, vendin më të rëndësishëm të shenjtë në Lyon. Ndërtuar në vendin ku u vranë dëshmorët e krishterë të Lionit, Bazilika merr këtë formë të çuditshme për shkak të katër kullave tetëkëndore dhe formës. E ndërtuar në vitin 1870 karakterizohet nga një përzierje e stileve të jashtme (gotik, klasik, bizantin) dhe në anën e mozaikut që tregon jetën e Virgjëreshës Mari. Kisha, në të vërtetë, është e dedikuar për imazhin e një Madone të vitit 1500 (e ruajtur në Kishën e Virgjëreshës) e cila duket se ka bërë mrekulli që nga viti 1500. Shpresa për mrekulli tërheq miliona besnikë nga e gjithë bota çdo vit.

Çfarë duhet të hani në Lyon?

Pak e dinë, por Lyon ka gastronominë më të mirë në Francë dhe për këtë arsye në Evropë dhe në botë. Mos u habitni: ka njerëz që marrin një avion ose një tren vetëm për të kaluar një mbrëmje në një nga tavernat e Lyonit. Vendi më i mirë për të shijuar kuzhinën lokale janë tavernat Bouchons që njihen nga stema e jashtme që për disa shekuj kanë qenë të kënaqur me ushqim lionasit dhe turistët që kalojnë.

Tavernat kanë marrë emrin e tyre nga bouchon, një fasho prej kashte që është vendosur si shenjë për të treguar se ata mund të hahej edhe jashtë orarit të drekës apo darkës. Pastaj bouchons kanë evoluar për t’u bërë vende ku shërbehen produkte që prodhohen në  Lyon. Në një bashkim të përsosur mes kuzhinës popullore dhe borgjeze. Mes pjatave tipike që nuk duhen humbur, mishi është protagonist në Andouillette (sallam i zorrëve dhe stomakut të mishit të derrit) në mëlçinë e viçit, në Sabodet dhe në Saucisson chaud à la lyonnaise (cotechino) dhe në tripe. Në mesin e mishit ka disa salamis (rosettes, cervelas, jesus). Nëse duket shumë për stomakun tuaj, ekziston një sallatë klasike e Lyonnais, thistles, onions au gratin dhe djathrave të ndryshme.

Ku mund të flesh në Lyon

Ashtu si qytetet e tjera franceze, Lyon nuk është një qytet veçanërisht i lirë, por ka një disponueshmëri të mirë të hoteleve që ju lejon të gjeni gjithmonë një ofertë të mirë.

Çmimet më të larta janë për hotelet në Presqu’Ile, të justifikuara nga afërsia me vendet me interes të madh turistik. Ju mund të gjeni një hotel të mirë edhe në 40 euro për një natë. Jashtë këtyre zonave çmimet janë ende në rënie, por ju duhet të merrni parasysh lëvizjet me transport publik dhe shumë kohë e humbur.